Je schizofrenie nemoc géniů?

Schizofrenie je nemoc mnoha podob, druhů a příznaků, je opředena řadou mýtů a v jejích příčinách je stále mnoho otazníků. Je zajímavé, že byla prokletím mnoha velikánů a slavných osobností v naší dávné i nedávné historii. Je možné, že právě schizofrenie zapříčinila jejich genialitu?

Říká se dokonce, že právě ti, kdo trpěli duševními poruchami, halucinacemi a schizofrenií, věřili natolik ve svou výjimečnost a předurčení k velkým cílům, že silou svého přesvědčení posunuli v mnoha sférách lidstvo kupředu.

Je genialita příznakem duševní poruchy?

Těžko můžeme genialitu zařadit mezi typické příznaky schizofrenie nebo jiných duševních poruch, spíše můžeme říct, že psychické potíže nejrůznějších forem a stádií bývají cenou za genialitu.

O lidech, které svět zná pro jejich genialitu, je známo, že bez cizí pomoci nezvládnou řadu úkonů, které my považujeme za běžné a které spadají do naší každodenní činnosti – vyplnit složenku nebo formulář, založit si účet v bance atd.

Co se však rozumí pod slovem genialita? Jak se pozná? Je možné ji změřit? Máme představu, že jde o záležitost související s inteligencí, ale sami psychologové se neshodují v jednotném názoru na definici geniality, ani na tom, v čem spočívá.

Měříme běžně inteligenci lidí pomocí IQ testů, snažíme se změřit intelekt v číslech a zařadit jej do směrnic. Ale je to opravdu tak jednoduché? Nebo se jen snažíme skrýt vlastní tápání v bludišti mozkových a nervových buněk, v tom světě nezměřitelné moudrosti, hlouposti, chemických reakcí, myšlenek a tužeb duše, záhadných jako sám vesmír?

Genialitu provází psychická nevyrovnanost

Je známo, že většina geniálních lidí trpěla jistou formou autismu, což je duševní porucha s projevy abnormální sociální interakce a silně narušenou schopností komunikace. Byli uzavření do sebe, nerudní a vztahovační, vnímali a reagovali odlišně a tudíž – nenormálně. Sklony k autismu se přisuzují i Einsteinovi nebo Newtonovi.

Genialita autisty však spočívá obvykle v zázračných schopnostech, jako je neuvěřitelná paměť, automatická schopnost matematických a fyzikálních výpočtů apod., ne už tak v samotném objevu něčeho převratného a revolučního.

Slavní velikáni trpící schizofrenií

Někteří naslouchali svým vnitřním hlasům a šli za jejich příkazy, jiní podléhali halucinacím. Všichni žili a žijí ve vlastním světě, odloučeném od reality nás, obyčejných “smrtelníků“. Jejich schopnosti je předurčují k nepochopení, jsou na každém kroku těžce zkoušeni okolním světem. A přesto jsou nezapomenutelní.

Mezi takto postižené slavné génie patřili:

 • hrdinka a mučednice Jana z Arku
 • fyzik a matematik Isaac Newton
 • malíř Vincent van Gogh
 • spisovatel Ernest Hemingway
 • nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash (proslavil ho oscarový film Čistá duše)

 

Je schizofrenie nemoc géniů? patří do témat
 • lula 23.02.2015 16:50:42

  Ne. Aspíci :-)

 • štrougal 12.08.2014 12:17:35

  A co normalizační kariéristka Helena Vondráčková?

 • Rady k uzdravení Michaela 02.05.2014 15:30:39

  Můj životní příběh o cestě ze schizofrenie

  vylectese.webnode.cz

 • Schizofrenie Pavel Koplík 28.03.2013 17:10:30

  Velmi doporučuji se tím zabývat. Film C´´istá duše, je základ
  pro studium a léčbu této nemoci. Pak hrozí ještě Diabetes -
  cukrovka. Důležitá je i pravidelná zdravá strava.
  Mějte se, s pozdravem Pavel Koplík

 • zelda 24.11.2012 20:50:05

  ERNEST HEMINGWAY NEMAL SCHIZOFRENIU!!!!!!
  ale zato manželka jeho kamaráta F. Scotta Fitzgeralda , Zelda Fitzgeraldová ju mala.
  aj Syd Barrett - zakladajúci člen kapely Pink Floyd

 • Čapek, Franz Kafka - doplnit? Ing. Martin Dokoupil 29.09.2012 22:26:22

  No a co třeba spisovatel Čapek, Franz Kafka atd. - prosím doplnit :-) .


Schizofrenie patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Schizofrenie

 • Lukas 15.03.2017 17:03 Schizofrénia

  Dobrý den léčím se též chodím na psychiatrii potřebuji poradit beru léky které mi předepsali mám

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku