Schizofrenie - obávaná psychická nemoc

Schizofrenie – slovo, které obvykle nahání strach a zvláštní představy, vzbuzuje obavy z neznámého a negativního, z jakési formy sebedestrukce. Jde o vážnou duševní chorobu, postihující asi jedno procento populace po celém světě.

Schizofrenie se projevuje velmi zkresleným vnímáním reality, pomalu postupujícím (progresivním) rozpadem (rozštěpem) vnímání a myšlení, výraznými poruchami chování, halucinacemi a bludy.

Historický původ schizofrenie

Schizofrenie je jedna z prvních, ne-li první lidstvu známá duševní porucha. První zmínky o ní a jejích projevech se objevují už v hebrejské bibli. Schizofrenie byla kdysi odborně nazývána předčasná demence, laická veřejnost ji dosud zná také pod zavedeným pojmem – rozdvojení osobnosti.

Časem se však ukázalo zařazení nemoci do forem demence jako mylné už proto, že schizofrenie sama o sobě nemá vliv na inteligenci, přestože její příčinou dochází k vážným poruchám soustředění a vůle k intelektuální činnosti.

Stejně tak pojem rozdvojení osobnosti je naprosto nesprávný, protože zavádí k představě přítomnosti více bytostí v jedné mysli. V takovém případě však mluvíme o vzácnější, mnohočetné poruše osobnosti, která se liší svými symptomy i absencí výrazných psychotických příznaků.

Hlavní diagnostické příznaky

Kritéria hlavních příznaků důležitých pro diagnostiku onemocnění schizofrenií:

 • změny a sociální poruchy chování, apatie, nedůvěra k okolí, stihomam, samotářství
 • zmatená, neobvyklá mluva, zvláštní a nelogické řešení situací, abstraktní úvahy
 • negativní vjemy, neschopnost projevů radosti a dalších emocí
 • strnulost, nevole, nemluvnost, napětí a úzkost
 • halucinace a bludy, vedoucí k ovlivnění chování a jednání, paranoia

Tyto a podobné příznaky musí obvykle trvat určitou dobu, cca šest měsíců. Kratší projevy bývají klasifikovány jinak, např. jako akutní psychotická porucha nebo schizofreniformní porucha. Liší se také jejich příčiny, které mohou být vyvolány vlivem demence, progresivní paralýzy, ale i užitím drog nebo v důsledku neurotické poruchy.

Typy schizofrenie

Existuje mnoho typů a podtypů schizofrenních onemocnění, v závislosti na příznacích a hloubce bludných vjemů (nezvratných přesvědčení mylně odvozených z reality) pacienta. Patří mezi ně:

Hebefrenní schizofrenie – progresivní dezorganizace myšlení v období dospívání, vede rychle k rozpadu osobnosti vlivem těžce negativních příznaků a nástupem nemoci v raném věku.

Katatonní schizofrenie – poměrně vzácný typ onemocnění. Postihuje celkovou hybnost pacienta, který je tak schopen několik hodin i dní setrvávat ve velmi neobvyklých, krkolomných polohách. Trpí zároveň těžkými, scénickými halucinacemi.

Paranoidní schizofrenie – nejznámější typ schizofrenního onemocnění, pacient trpí silnými sluchovými halucinacemi, cítí se pronásledován, je vztahovačný až agresivní. Sebemenší a nepodstatný projev ve svém okolí může považovat za své ohrožení.

Příčina a léčba schizofrenie

Příčinou onemocnění bývá nezřídka dědičnost, vysoké procento nemocných však schizofrenii v rodinné anamnéze neuvádí. Genetické dispozice představují riziko onemocnění 13 % v případě jednoho schizofrenního rodiče, 24 % u obou rodičů, pod 3 % u vzdálenějších příbuzných.

K rizikovým faktorům patří poškození mozku, rakovinná onemocnění, špatné vztahy v rodině, šikana, drogová závislost, těžká životní událost, sklony k depresím atd.

Léčbu zajišťují převážně antipsychotika, která pozitivně ovlivňují pochody a procesy myšlení. Oslabují intenzitu halucinací a bludů, zklidňují poruchy motoriky a působí antidepresivně. Tato léčiva mají výrazné vedlejší účinky, zvláště při dlouhodobé léčbě těžkých případů. Patří k nim mimo jiné i výrazný neklid až třes, hypotenze a únava, častěji se proto přistupuje k podávání atypických antipsychotik, kde je výskyt vedlejších účinků nižší.

K závažnějším důsledkům vedlejších účinků léčiv patří vznik tachykardie, epilepsie, dermatitidy, fotosenzitivity (světloplachosti) a dalších.

Schizofrenie - obávaná psychická nemoc patří do témat
 • John Smithg888 25.03.2017 06:09:08

  hi!,I love your writing so much! share we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to resolve my problem. Maybe that's you! Looking forward to peer you. egadkcfeafbdbdce

 • Co se to děje...???!!! Šárka 18.12.2015 07:03:26

  Ahoj...
  Léčím se cca 9 let...začalo to bezvědomím, které nebylo nikdy vysvětleno...pak omdlévání..psychické záchvaty ...poté strach až to dospělo k tomu, že jsem musela skončit v práci,přestala jsem chodit nakupovat a pak už vůbec se vyhýbat lidem a místům venku.Po pár letech nataly deprese a hodně hluboké.Plno léků, hospitalizací po léčebnách, 42 elektrokonvulzí během 4 let...ani léky ani ECT nezabírali.Pokusy o sebevraždu samozřejmě proběhli.Pak jsem se rozhodla pro hypnozu...byla úspěšná ač jsem tomu nevěřila...dnes už 3 měsíce sama jezdím i do Prahy, chodím nakupovat a jsem soběstačná a nastupuji do zaměstnání.Jenže je to 3 dny co se mi stalo něco co si nedokáži vysvětlit.Bydlíme skoro na samotě a byl zde pán, že nemá, kde být a má hlad...Malinko jsem ho odpálkovala.Pak jsem šla se psi ven a stalo se to, že jsem ho viděla ležet a tak jsem mu utíkala pomoci..masáž srdce atd, než dorazila rychlá..už dýchal.Jenže přítel si ověřil výpis volání a nevolala jsem záchranku..Včera jsem tedy vzala telefon a volala jsem 155 a ptala jsem se, zda v ten den na tomto místě záchranka byla a volala jsem.Nebyla a nevolala.Nikoho jsem nezachránila....jen jsem to všude rozhlásila...Mám hodně stresů se synem se školou,s přítelem,asi sama se sebou...Mezi tím ,nebo před tím..nastala místo depresí mánie...šílený...od rána do noci jsem jen uklízela a makala.Pak se to zklidnilo.Brala jsem po asi půl roce léky ..na deprese již půl roku nic, pak asi 2 měsíce Lithium.Mánie ustala,tak jsme lék vysadili.Nemohu spát a návyk na léky typu Rivotril atd...jednou jsem odvykačku už měla...jenže, když člověk nespí několik týdnů...vrátí se k tomu.V poslední době mi už nepomáhali...nebrala jsem je...Nevím co se děje..co se to v ten den stalo....je to schyzofrenie, nebo jsem spala a byl to živý sen?????Opravdu nevím.Musím k lékařce....Pokud budete chtít , napište mi na salanskas@seznam.cz
  Přeji hodně sil v těchto nemocích.Je to velmi těžké....

 • anithianis 07.04.2013 08:59:48

  To co napisu neni univerzalni pomoc pro kazdeho, jelikoz jsme vsichni individualni bytosti. Nepredpokladejte vsak, ze vase idealisticke predstavy, jak se se svym zivotem poprat, se vyplni.

  Hlavnim problemem, se kterym se potykam je strach (vetsinou neopravneny). Ucit se "nebat se" a duverovat druhym v jednoduchych situacich je tezky, ale dobry zacatek. Rovnez bojovat se samotou, nestranit se kolektivu napr. v praci a obcas "vyrazit mezi lidi", coz pro kazdeho znamena trochu neco jineho. V neposledni rade pomaha uvedomeni, ze bludy a halucinace jsou projevem vlastni mysli (podobne jako ve filmu viz. Janis).

  Dulezite je nebat se pracovat s vlastni mysli, pokouset se resit jednoduche prekazky v zivote a nenutit se do krajnich situaci. Postupem casu sleduji, ze mysleni neni mozne zmenit ze dne na den, ale je mozno ovlivnovat nas pristup k ni.

  Preji mnoho sily a odhodlani.

 • Janis 03.03.2012 21:34:01

  Odporúčam pozrieť film Čistá myseľ z roku 2001


Schizofrenie patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Schizofrenie

 • Lukas 15.03.2017 17:03 Schizofrénia

  Dobrý den léčím se též chodím na psychiatrii potřebuji poradit beru léky které mi předepsali mám

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku